Chicago Luther North High School “Wildcats”

Chicago Luther North HS Building 1953 – 2017
A picture containing grass, outdoor, building, tree

Description automatically generated
Chicago Luther North HS Building 1953-2017
A picture containing text, outdoor, grass, sky

Description automatically generated

The History of Chicago Luther North High School

Chicago (population 2.8 million) is located in northeastern Illinois in eastern Cook County.  Lake Michigan, the Chicago and Illinois Rivers, and the Des Plaines River are the main waterways to and from town. Interstates 55, 57, 90, and 94 will all lead you to the “Windy City.” From what started as a small village in the early 1800’s, Chicago has grown to the nation’s third largest city and one of the most famous places in the world.

The following history of Luther North High School was located on the school’s website prior to its closing.

http://luthernorthcollegeprep.org/history/

“For a century Luther High School North has contributed to church and society. In the early 1900’s a group of first and second generation German Lutheran immigrants who had settled in various parts of the metropolitan area combined their resources to establish one of the first Lutheran high schools in the world (preceded only by the Milwaukee Lutheran High School, 1903.) The concept of a group of local congregations pooling their resources to provide an education beyond elementary school was unique and exciting.

Luther High School North originated as Luther Institute, located until the early 1950’s on Woods Street on the west side of Chicago’s Loop. The proud traditions held even today by the graduates of that school evidence the power of the Spirit as many laymen and women, clergy and commissioned teachers trace their roots to Luther Institute. So valued was that tradition, that when the building in which Luther Institute was housed was scheduled for an urban renewal project, the city of Chicago working with congregations wisely planned new locations to accommodate the burgeoning Lutheran community. Of the three emergent Lutheran high schools in the Chicago area, Luther North was the first and largest, opening its doors in 1953.

The present location (5700 West Berteau) of Luther North has served both the north and northwest sides of the Chicago community and also the north and northwest suburban community for over 50 years. Growing with the population, Luther North by the late 1960’s exceeded even the largest years of Luther Institute’s student enrollment. By 1971, Luther High School North (built for 1000 potential students) had grown to almost 1400 students and was the largest Lutheran high school in the world.

The almost 10,000 graduates of Luther North have built a legacy of academic excellence, spiritual growth, and athletic and fine arts achievements.”

The amazing years of positive growth and enrollment at Luther North High School began to decline in the late 1990’s. By the early 2000’s enrollment had dipped to 300 students. By the start of the 2016-17 school year that number had reached 170 students. This decrease in enrollment led to financial distress for the school. It was determined that at the end of the 2016-17 school year that Luther North High School would be closed.

https://chicago.cbslocal.com/2017/03/02/lutheran-north-hs-to-close-parents-and-students-caught-off-guard/

Chicago Luther North High School “Quick Facts”

Year Opened:                    1953

Year Closed:                      2017

School Team Nickname:   “Wildcats”

School Team Colors:         Navy & Gold

School Team Fight Song:

 ATHLETICS

Luther North High School enjoyed many great seasons of both girls and boys athletics. Many conference championships were won over the years in many sporting events. The Luther North girls track & field team saved the best for the end of the school’s existence. In what may have been the school’s final athletic event the girls track and field team won the Illinois High School Association Class 1A State Championship!!

The athletic team accomplishments as located on the IHSA website are listed below

GIRLS TRACK & FIELD

  

The Luther North High School girls track team ensured the school would close with the same pride that it started with. The girls won the IHSA Class 1A STATE CHAMPIONSHIP in their final meet. Coach David Grim led the Wildcat track team for at least 23 years, producing several individual and relay team state meet medalists. Team and individual accomplishments as located on the IHSA website are listed below.

1973-74     440 Yard Relay Team – 6th Place                     Coach Carol Schultz

                  Relay Team Members;

                  Kathy Brandt, Audrey Giuffre, Lorraine Veith, Wendy Sood.

                  Individual Medalist

                  Jodi Kuehm – Long Jump – 4th Place

Luther North Girls Track State Medalists 1974
A group of women posing for a photo

Description automatically generated with medium confidence
Kathy Brandt, Audrey Giuffre, Jodi Kuehm, Laraine Veith, and Wendy Sood.

1984-85-A    Individual Medalist                                           Coach David Grim

                     Judy Stahlecker – 3200 Meter Run – 2ND PLACE

                                                    1600 Meter Run – 6th Place 

1985-86 Team Placed 9th in IHSA Class A State Meet       Coach David Grim

                     Individual Medalist

                     Judy Stahlecker – 3200 Meter Run – STATE CHAMP

                                                    1600 Meter Run – 2ND PLACE 

1986-87-A   4X800 Meter Relay Team – 7th Place                Coach David Grim

                    Relay team members needed.

 

1988-89-A   4X800 Meter Relay Team – 6th Place                Coach David Grim

                    Relay team members needed.

 

1989-90-A   4X800 Meter Relay Team – 7th Place                Coach David Grim

                    Relay team members needed.

                    Individual Medalists

                    Latrice Goodman – 200 Meter Dash – 6th Place

                    Ilse Messner – 800 Meter Run – 7th Place

 

1990-91-A   4X800 Meter Relay Team – 8th Place                Coach David Grim

                    Relay team members needed.

 

1994-95-A    Individual Medalists                                          Coach David Grim

                     Heather Campbell – Long Jump – 4th Place

                     Marisa Gora – 1600 Meter Run – 6th Place

  

1995-96                IHSA Class A Sectional Champs            Coach David Grim

                     Individual Medalist

                     Heather Campbell – Triple Jump – 4th Place

  

1998-99-A    Individual Medalists                                          Coach David Grim

                     Tracy Fleischhacker – 1600 Meter Run – 7th Place

                     Healy Thompson – Shot Put – 7th Place 

  

2000-01-A    Individual Medalist                                           Coach David Grim

                     Tracy Fleischhacker – 3200 Meter Run – 2ND PLACE

                                                           1600 Meter Run – 3rd Place

  

2005-06-A    Individual Medalist                                           Coach David Grim

                     Britta Helwig – 3200 Meter Run – 9th Place

  

2008-09-1A  Individual Medalist                                           Coach David Grim

                     Stephanie Simpson – 1600 Meter Run – 4th Place

2009-10-1A  Individual Medalist                                           Coach David Grim

                     Stephanie Simpson – 3200 Meter Run – 4th Place

2010-11-1A  Individual Medalist                                           Coach David Grim

                     Stephanie Simpson – 1600 Meter Run – 4th Place

2014-15  Team Placed 6th in IHSA Class 1A State Meet    Coach David Grim

               4X200 Meter Relay Team – STATE CHAMPS

               4X100 Meter Relay Team – STATE CHAMPS

               Relay team members:

               Kayla Armstrong, Ariel Allen, Kayla Horne, Jada Williams, Kaja Vaughns

               Individual Medalist:

               Ariel Shumaker – Shot Put – 9th Place

 

2015-16  Team Placed 7th in IHSA Class 1A State Meet    Coach David Grim

               4X200 Meter Relay Team – STATE CHAMPS

               4X100 Meter Relay Team – 3rd Place

               Relay team members:

               Jada Williams, Kayla Horne,  Kayla Armstrong, Ariel Allen

               Individual Medalists

               Natasha Bernett – 100 Meter High Hurdles – 5th Place

                                              300 Meter Low Hurdles – 7th Place

               Jada Williams – 200 Meter Dash – 6th Place

2016-17  TEAM CLASS 1A IHSA STATE CHAMPIONS!      Coach David Grim

               Team won Class 1A Sectional Championship

               4X100 Meter Relay Team – STATE CHAMPS

               Relay team members:

               Jada Williams. Cameron Boone, Natasha Bernett, Kayla Armstrong

               Individual Medalists

               Kayla Armstrong – 400 Meter Dash – STATE CHAMP

                                               100 Meter Dash – 2ND PLACE

                                               200 Meter Dash – 4th Place

               Natasha Bernett – 300 Meter Low Hurdles – STATE CHAMP

                                              100 Meter High Hurdles – 5th Place

                                              Triple Jump – 5th Place

               Jada Williams – 200 Meter Dash – 7th Place

                                          100 Meter Dash – 8th Place

Chicago Luther North HS State Champs 2017
A group of people posing for a photo

Description automatically generated with medium confidence
IHSA 2017 GIRLS CLASS 1A STATE CHAMPIONS!

BOYS BASEBALL

1964-65      8 – 5                                                               Coach Wes Baumann

1965-66    10 – 5                                                               Coach Wes Baumann

1966-67    15 – 5                                                               Coach Wes Baumann

1967-68    10 – 12                                                             Coach Wes Baumann

1968-69    15 – 13                                                             Coach Joe Henning

1969-70    13 – 8                                                               Coach Joe Henning

1970-71    16 – 10                                                             Coach Jeff Daley

1971-72    13 – 9                                                               Coach Jeff Daley

1972-73    25 – 9                                                               Coach Jeff Daley

1973-74    17 – 9                                                               Coach Jeff Daley

1974-75    15 – 11                                                             Coach Jeff Daley

1975-76    17 – 12                                                             Coach Jeff Daley

1976-77    22 – 10                                                             Coach Jeff Daley

1977-78    12 – 18                                                             Coach Tom Wiemann

1978-79    13 – 11                                                             Coach Tom Wiemann

1979-80      9 – 18                                                             Coach Tom Wiemann

1980-81    16 – 11                                                             Coach Tom Wiemann

1981-82    20 – 12                                                             Coach Tom Wiemann

1982-83      8 – 19                                                             Coach Tom Wiemann

1983-84      7 – 19                                                             Coach Tom Wiemann

1984-85    20 – 11                                                             Coach Tom Wiemann

1985-86    20 – 16     Class 1A Regional Champions    Coach Tom Wiemann

1986-87    17 – 16                                                             Coach Tom Wiemann

1987-88    (record needed)                                               Coach Tom Wiemann

1988-89 through 2012-13  Records and coaches names needed.

2013-14                    Class 1A Regional Champions     (Coach’s name & record needed)

2014-15 – 2016-17   Records and coaches names needed.

BOYS BASKETBALL

1965-66     23 – 7                                                                Coach Martin Zobel

1966-67     29 – 3                                                                Coach Martin Zobel

1967-68     22 – 5                                                                Coach Martin Zobel

1968-69     22 – 5                                                                Coach Martin Zobel

1969-70     11 – 14                                                              Coach Martin Zobel

1970-71       4 – 22                                                              Coach Donley Malthias

1971-72       5 – 21                                                              Coach Donley Malthias

1972-73       3 – 23                                                              Coach Donley Malthias

1973-74       9 – 17                                                              Coach Jim Platt 

1974-75     10 – 16                                                              Coach Jim Platt

2975-76     11 – 15                                                              Coach Jim Platt

1976-77     12 – 14                                                              Coach Jim Platt

1977-78     13 – 13                                                              Coach Jim Platt

1978-79       9 – 17                                                              Coach Woody Kraemer

1979-80       0 – 26                                                              Coach Woody Kraemer

1980-81       7 – 19                                                              Coach Keith Peterson

1981-82     12 – 14                                                              Coach Keith Peterson

1982-83       6 – 19                                                              Coach Keith Peterson

1983-84       2 – 24                                                              Coach Jeff Daley

1984-85     15 – 14  IHSA Class ‘A’ Regional Champs    Coach Jeff Daley

1985-86     16 – 14  IHSA Class ‘A’ Regional Champs    Coach Jeff Daley

1986-87       4 – 22                                                              Coach Jeff Daley

1987-88     (record needed)                                                Coach Jeff Daley

1988-89  (rec.need) IHSA Class ‘A’ Regional Champs   Coach’s name needed

1989-90 through 1996-97   Record and coaches’ names needed.

1997-98      11 – 15                                                             Coach Mike Yurk

1998-99        7 – 17                                                             Coach Mike Yurk

1999-00      14 – 13                                                             Coach Mike Yurk

2000-01      11 – 15                                                             Coach Mike Yurk

2001-02      16 – 14  IHSA Class ‘A’ Regional Champs   Coach Mike Yurk

2002-03      13 – 15                                                             Coach Mike Yurk

2003-04      18 – 9                                                               Coach Mike Yurk

2004-05      13 – 13                                                             Coach Mike Yurk

2005-06        4 – 19                                                             Coach Mike Yurk

2006-07        8 – 17                                                             Coach Mike Yurk

2007-08      11 – 15                                                             Coach Mike Yurk

2008-09        6 – 19                                                             Coach Jason Rossi

2009-10      11 – 17                                                             Coach Jason Rossi

2010-11      13 – 15                                                             Coach Jason Tucker

2011-12      14 – 15                                                             Coach Jason Tucker

2012-13      12 – 16                                                             Coach Jason Tucker

2013-14      18 – 11                                                             Coach Jason Tucker

2014-15      24 – 6     IHSA Class 1A Regional Champs  Coach Jason Tucker

2015-16      19 – 9                                                               Coach Jason Tucker

2016-17                    IHSA Class 1A Regional Champs  Coach’s name & record needed

                                 Regional Scores

                                 Semi-final Beat North Shore Country Day 75-46

                                 Title Game Beat Chicago Waldorf 70-40

                                 Sectional Tournament

                                 *Semi-Final lost to Chicago John Hope 52-51

*Final game for the Luther North Wildcats boys basketball program.

BOYS CROSS COUNTRY

1971-72     Individual Medalist – Kurt Shallenberger – one-class system – 17th Place!      

1974-75     Team Qualified for IHSA State Meet

  

1988-89     IHSA Class ‘A’ Regional Champions

1999-00     Individual Medalist – Tom Sheehy Class ‘A’ – 15th Place!

 

1990-91    IHSA Class ‘A’ Regional Champions             Coach Dave Grim

                 IHSA Class ‘A’ Sectional Champions

                 Team Qualified for State Finals

  

1992-93    IHSA Class ‘A’ Regional Champions             Coach Dave Grim

                 IHSA Class ‘A’ Sectional Champions

                 Team Qualified for State Finals

  

1995-96    Team Qualified for Class ‘A’ State Meet        Coach Dave Grim

 

1997-98    IHSA Class ‘A’ Regional Champions             Coach Dave Grim

                 Team Qualified for State Finals Meet

 

1999-00     IHSA Class ‘A’ Regional Champions            Coach Dave Grim

 

2000-01    IHSA Class ‘A’ Regional Champions             Coach Dave Grim

                 Team Qualified for State Finals Meet

 

2001-02    Team Qualified for Class ‘A’ State Meet        Coach Dave Grim

 

2002-03    IHSA Class ‘A’ Regional Champions             Coach Dave Grim

                 Team Qualified for State Finals Meet

  

2003-04    IHSA Class ‘A’ Regional Champions             Coach Dave Grim

                 Team Qualified for State Finals Meet

BOYS FOOTBALL

1953-54     6 – 1                                                                Coach Carl Yursky

1954-55     4 – 3                                                                Coach Carl Yursky  

1955-56     4 – 3                                                                Coach Carl Yursky

1956-57     6 – 2                                                                Coach Carl Yursky

1957-58     2 – 2 – 2                                                           Coach Carl Yursky

1958-59     4 – 4                                                                Coach Carl Yursky

1959-60     6 – 0 – 2                                                           Coach Carl Yursky

1960-61     6 – 1 – 1                                                           Coach Carl Yursky

1961-62     6 – 2                                                                Coach Carl Yursky

1962-63     4 – 4                                                                Coach Gary Schleusener

1963-64     4 – 3 – 1                                                           Coach Gary Schleusener

1964-65     5 – 4                                                                Coach Gary Seevers

1965-66     4 – 5                                                                Coach Gary Seevers

1966-67     5 – 3                                                                Coach Gary Seevers

1967-68     6 – 3                                                                Coach Gary Seevers

1968-69     3 – 6                                                                Coach Gary Seevers

1969-70     3 – 4 – 2                                                           Coach Bob Oetting

1970-71     1 – 7                                                                Coach Bob Oetting

1971-72     5 – 4                                                                Coach John Bell

1972-73     3 – 6                                                                Coach John Bell

1873-74     5 – 4                                                                Coach John Bell

1974-75     2 – 7                                                                Coach Dennis Meunier

1975-76     4 – 5                                                                Coach John Koziol

1976-77     2 – 6                                                                Coach John Koziol

1977-78     1 – 7                                                                Coach John Koziol

1978-79     6 – 2                                                                Coach Jeff Daley

1979-80     5 – 3                                                                Coach Jeff Daley

  

1980-81     8 – 3    IHSA Class 3A Playoff Qualifier      Coach Jeff Daley

                             1st Rd Beat Lemont 9 – 6

                             2nd Rd lost to Plano 6 – 0 (Elite 8 Round)

Plano lost to Morris in Semi-final

Morris won State Championship

1981-82     6 – 3                                                                Coach Jeff Daley

1982-83     4 – 5                                                                Coach Jeff Daley

1983-84     4 – 5                                                                Coach Jeff Daley

1984-85     6 – 3                                                                Coach Jeff Daley

1985-86     2 – 7                                                                Coach Jeff Daley

1986-87     5 – 4                                                                Coach Joel Bode

 

1987-88     8 – 3    IHSA Class 3A Playoff Qualifier      Coach Joel Bode

                             1st Rd Beat Wilmington 24-12

                             2nd Rd lost to Kankakee Bishop McNamara 34-0 (Sweet 16 Rd)

Bishop McNamara won State Championship   

1988-89     4 – 5                                                                Coach Jeff Daley

  

1989-90     8 – 3    IHSA Class 3A Playoff Qualifier      Coach Jeff Daley

                             1st Rd Lost to Harvard 21-0

                             Harvard lost in 2nd Rd

Belleville Althoff beat Princeton in title game

1990-91     3 – 6                                                                Coach’s name needed

1991-92     4 – 5                                                                Coach’s name needed

1992-93     4 – 5                                                                Coach’s name needed

1993-94     4 – 5                                                                Coach’s name needed

1994-95     0 – 9                                                                Coach Mario Serra

1995-96     1 – 8                                                                Coach Mario Serra

1996-97     3 – 6                                                                Coach Mario Serra

1997-98     1 – 8                                                                Coach Mario Serra

1998-99     2 – 7                                                                Coach’s name needed

1999-00     4 – 5                                                                Coach Mike Casey

2000-01     1 – 8                                                                Coach Mike Casey

2001-02     3 – 6                                                                Coach’s name needed

2002-03     1 – 8                                                                Coach Mike Herman

2003-04     2 – 7                                                                Coach Mike Herman

2004-05     2 – 7                                                                Coach Dr. Jeff Daley

2005-06     2 – 7                                                                Coach Jeremy Schaaf

2006-07     0 – 9                                                                Coach Jeremy Schaaf

2007-08     1 – 8                                                                Coach Desmond Orr

2008-09     0 – 9                                                                Coach Desmond Orr

2009-10     1 – 8                                                                Coach Wayne Wenzel

2010-11     0 – 9                                                                Coach Wayne Wenzel

2011-12     2 – 7                                                                Coach Ricky Ludwig

 

2012-13     5 – 5    IHSA Class 1A Playoff Qualifier      Coach Ricky Ludwig

                             1st Rd lost to Ottawa Marquette 44-8

Marquette lost in 2nd Rd

Maroa beat Stockton in title game

2013-14     5 – 5    IHSA Class 2A Playoff Qualifier      Coach Ricky Ludwig

                             1st Rd lost to Eastland-Pearl City 54 – 8

EPC lost to Sterling Newman in 2nd Rd

Sterling Newman won state title game

2014-15     4 – 5                                                                Coach Ricky Ludwig

2015-16     3 – 6                                                                Coach Ricky Ludwig

2016-17     5 – 5    IHSA Class 1A Playoff Qualifier      Coach Ricky Ludwig

                             *1st Rd lost to Forreston 67-0

Forreston won State Championship

*Final game for Luther North Wildcat football program.

GIRLS BASKETBALL

1974-75     7 – 3                                                                  Coach Nancy Gassteiner

1975-76     8 – 1                                                                  Coach Nancy Gassteiner

1976-77   10 – 5                                                                  Coach Nancy Gassteiner

1977-78     9 – 3                                                                  Coach Jan Fisher

1978-79   14 – 5                                                                  Coach Jan Fisher

 

1979-80   18 – 6    IHSA Class AA Regional Champs     Coach Jan Fisher

 

1980-81     9 – 12                                                                Coach Jan Fisher

1981-82   18 – 9    IHSA Class A Regional Champs        Coach Jan Fisher

  

1982-83   20 – 6                                                                  Coach Jan Fisher

1983-84   11 – 14  IHSA Class A Regional Champs        Coach Jan Fisher

1984-85   18 – 7                                                                  Coach Jan Fisher

  

1985-86   21 – 6    IHSA Class A Regional Champs        Coach Jan Fisher

1986-87   27 – 2    IHSA Class A Elite 8 FInalist!             Coach Jan FIsher

                             Sweet 16 – Beat Elgin St. Edward 79-68

                             Elite 8 – Lost to McLeansboro 52-46

                             McLeansboro finished in 3rd place

1987-88   22 – 5    IHSA Class A Regional Champs        Coach Frank Mattucci

   

1988-89   25 – 5    IHSA Class A Regional Champs        Coach Frank Mattucci

 

1989-90   28 – 2    IHSA Class A Regional Champs        Coach Frank Mattucci

   

1990-91   27 – 2    IHSA Class A Regional Champs        Coach Frank Mattucci

1991-92                IHSA Class A Regional Champs        Coach’s name & record needed 

1992-93                IHSA Class A Regional Champs        Coach’s name & record needed 

1993-94                IHSA Class A Regional Champs        Coach’s name & record needed 

1994-95                IHSA Class A Regional Champs        Coach’s name & record needed 

1995-96                Coach’s name & record needed.

1996-97                Coach’s name & record needed.

1997-98                IHSA Class A Regional Champs        Coach’s name & record needed 

  

1998-99                Coach’s name & record needed.

1999-00                Coach’s name & record needed.

2000-01                IHSA Class A Regional Champs        Coach’s name & record needed 

 

2001-02                IHSA Class A Regional Champs        Coach’s name & record needed

   

2002-03                Coach’s name & record needed.

2003-04                Coach’s name & record needed.

2004-05     9 – 18                                                                Coach John Schaefer

2005-06                Season record needed.                         Coach John Schaefer

2006-07   13 – 17                                                                Coach Rick Bauer

2007-08   16 – 14                                                                Coach Rick Bauer

2008-09   13 – 15                                                                Coach Chuck Rombout

2009-10   15 – 14                                                                Coach Chuck Rombout

2010-11   13 – 17                                                                Coach Chuck Rombout

2011-12                Season record needed.                         Coach Chuck Rombout

1012-13                Season record needed.                         Coach Chuck Rombout

 

2013-14                IHSA Class A Regional Champs        Coach Chuck Rombout (record needed)

   

2014-15                IHSA Class A Regional Champs        Coach Chuck Rombout (record needed)

  

2015-16                IHSA Class A Regional Champs        Coach Heather Lindgren (record needed)

2016-17      School’s last season, season record and coach’s name needed.

Final Game – Lost to Chicago Hope 57-44 in Elgin Regional Final.

GIRLS BOWLING

  

  

1987-88                IHSA Sectional Champions                Coach Tom Wiemann      

  

1988-89  Individual Medalist – Amy Cameron – 5th Place! Coach’s name needed

   

  

GIRLS CROSS COUNTRY

1988-89       IHSA State Finals Class A 4th Place!         Coach Dave Grim 

                    Individual Medalist

                    Latrice Goodman- 15th Place!

   

1989-90       IHSA State Finals Class A 9th Place!         Coach Dave Grim

                    Individual Medalist

                    Kim Kotowski – 22nd Place!

   

1990-91       Team Qualified for Class A Finals              Coach Dave Grim

   

1992-93       IHSA Class A Regional Champs                 Coach Dave Grim

                   

    

1993-94       IHSA State Finals Class A 6th Place!         Coach Dave Grim

                    IHSA Class A Regional Champs

   

1994-95       IHSA State Finals Class A 10th Place!       Coach Dave Grim

  

1998-99       IHSA Class A Individual Medalist               Coach Dave Grim

                    Katie Fleischhacker – 20th Place!

 

1999-00       IHSA Class A Individual Medalist               Coach Dave Grim

                    Katie Fleischhacker – 7th Place!

   

2000-01       IHSA Class A Regional Champs                 Coach Dave Grim

                    Individual Medalist

                    Katie Fleischhacker – 13th Place!

2001-02       IHSA Class A Regional Champs                 Coach Dave Grim

  

2003-04       IHSA Class A Individual Medalist               Coach Dave Grim

                    Britta Helwig – 17th Place!

   

2004-05       IHSA Class A Regional Champs                 Coach Dave Grim

                    Individual Medalist

                    Britta Helwig – 11th Place!

  

2005-06       IHSA Class A Regional Champs                 Coach Dave Grim

                    Individual Medalist

                    Britta Helwig – 15th Place!

   

2006-07       Team Qualified for Class A Finals              Coach Dave Grim

                    IHSA Class A Regional Champs 

   

2009-10       IHSA Class A Individual Medalist               Coach Dave Grim

                    Stephanie Simpson – 20th Place!

       

2010-11       IHSA Class A Individual Medalist               Coach Dave Grim

                    Stephanie Simpson – 17th Place!

   

GIRLS SOFTBALL

   

1985-86                IHSA Class A Regional Champs        Coach’s name & record needed

1986-87                IHSA Class A Regional Champs        Coach’s name & record needed 

  

1989-90                IHSA Class A Regional Champs        Coach’s name & record needed 

 

2008-09                IHSA Class 2A Regional Champs      Coach’s name & record needed

   

2013-14                IHSA Class 1A Regional Champs      Coach’s name & record needed

     

2014-15                IHSA Class 1A Regional Champs      Coach’s name & record needed

   

2015-16                IHSA Class 1A Regional Champs      Coach Chuck Gross – record needed

  

  

   

GIRLS VOLLEYBALL

   

1974-75                IHSA Class 1A District Champs         Coach’s name & record needed

 

1985-86                IHSA Class A Regional Champs        Coach’s name & record needed

  

1995-96                IHSA Class A Regional Champs        Coach’s name & record needed

  

1996-97                IHSA Class A Regional Champs        Coach’s name & record needed

 

2011-12                IHSA Class 1A Regional Champs      Coach’s name & record needed

  

2012-13                IHSA Class 1A Regional Champs      Coach’s name & record needed

  

  

BOYS WRESTLING

   

1990-91                IHSA Class A Individual Medalist       Coach’s name & record needed

                             Brian Gurley – 171 lbs. Weight Class – 2ND Place    

NEED YOUR ASSISTANCE

If you have information to share regarding Chicago Luther North High School and its many great years of service, we are hopeful that you will share it with us. Photos of teams and the school building along with the fight song, and many more bits of information would be interesting and fun to share. You can e-mail these items to us at ihsgdwebsite@comcast.net or you can write to us at:

Illinois HS Glory Days

6439 N. Neva St.

Chicago, Il.  60631

    


Leave a Reply

%d bloggers like this: